Frakt · Ukraina

Importera bil från USA och Kanada till Ukraina

Vi köper ditt fordon i Nordamerika, förbereder det på vår egen anläggning och levererar det till Ukraina med exportdokument, frakt och förtullning — ett avtal, en fast offert och en handläggare.

28–45Sjötransit, dagar
7–10Från köp till överlämning, veckor
10%Importtull (bilar)
20%Moms
Ukraina

Rutt och transittid

USA · CanadaKöp och upphämtning med transportör
28–45 dagarSjötransit · Flygfrakt som alternativ: 5–10 dagar
via Klaipėda / Gdańsk + landvägen · Odesa (när öppen)Ankomsthamnar
7–10 veckorFrån köp till överlämning
Region

Tull och skatter i Ukraina

10%Importtull (bilar)
20%Moms
Övriga skatter och avgifter

Importtull 10 %, punktskatt efter motorvolym och ålder (fast belopp för elbilar), moms 20 % på tullvärdet; pensionsfondsavgift vid första registrering.

Registrering och tekniska krav

Registrering vid inrikesministeriets servicecenter efter certifiering; vi levererar sjövägen till Östersjön och landvägen till Ukraina.

Fordonets pris · $30,000

Exempel: totalkostnad för en bil för 30 000 $

Illustrativ uppskattning för en mellanstor bil köpt på auktion i USA. Registreringsavgifter, punktskatter och exakt frakt beror på fordonet — din handläggare bekräftar varje belopp i en skriftlig offert.

Kalkylator för importkostnad
Uppskattad totalkostnad före registreringsavgifter$45,738
Fordonets pris$30,000
Auktions- / handlaravgifter (ca)$1,100
Inlandstransport till hamnen$600
Sjöfrakt (delad container)$2,500
Godsförsäkring$450
Importtull (10%)$3,465
Moms (20%)$7,623
7 Motors · 8

Så går leveransen till Ukraina till

01Skicka en förfrågan på webbplatsen

Tar två minuter — direkt här på sajten.

02Vi söker hos handlare och auktioner — Copart, Manheim, IAA

Din handläggare går igenom hela marknaden i USA och Kanada åt dig.

03Vi väljer det mest prisvärda fordonet

Du väljer bland verifierade alternativ — inga chansningar.

04Köp och upphämtning med transportör

Vi köper fordonet och flyttar det till vår egen anläggning.

05Lastning i container

Förberett och säkrat på vår anläggning i USA.

06Välj leverans — flyg eller sjöfrakt

Två alternativ — du väljer snabbhet eller bästa pris.

07På väg — ankomst till hamn och flygplats

Full spårning tills fordonet når ditt land.

08Överlämning — nycklar och dokument

Din bil är hemma — kontrollerad och körklar.

Ukraina

Dokument du får

  • Original-title (eller exportcertifikat)
  • Köpekontrakt och faktura
  • Amerikansk exportdeklaration (AES / EEI)
  • Konossement
  • Försäkringsbrev för godset
  • Foton och besiktningsrapport
FAQ

Vanliga frågor

Fråga i chatten
01Hur lång tid tar frakten från USA till Ukraina?

Sjötransiten tar 28–45 dagar; med köp, inlandstransport och förtullning tar hela processen cirka 7–10 veckor. Flygfrakt tar 5–10 dagar.

02Hur mycket tull betalar jag i Ukraina?

Vanliga avgifter: Importtull (bilar) 10%, Moms 20%. Importtull 10 %, punktskatt efter motorvolym och ålder (fast belopp för elbilar), moms 20 % på tullvärdet; pensionsfondsavgift vid första registrering.

03Kan ni leverera till min ort i Ukraina?

Ja. Efter förtullningen i via Klaipėda / Gdańsk + landvägen ordnar vi leverans med lastbil till din ort, eller så hämtar du bilen i hamnen.

Ukraina

Få en offert för leverans till Ukraina

Berätta vad du behöver — en handläggare svarar inom en arbetstimme.