Frakt · Uzbekistan

Importera bil från USA och Kanada till Uzbekistan

Vi köper ditt fordon i Nordamerika, förbereder det på vår egen anläggning och levererar det till Uzbekistan med exportdokument, frakt och förtullning — ett avtal, en fast offert och en handläggare.

35–55Sjötransit, dagar
9–13Från köp till överlämning, veckor
15%Importtull (bilar)
12%Moms
Uzbekistan

Rutt och transittid

USA · CanadaKöp och upphämtning med transportör
35–55 dagarSjötransit · Flygfrakt som alternativ: 5–10 dagar
via Poti + landvägen · via Klaipėda + järnvägAnkomsthamnar
9–13 veckorFrån köp till överlämning
Region

Tull och skatter i Uzbekistan

15%Importtull (bilar)
12%Moms
Övriga skatter och avgifter

Tull (från 15 %, högre efter motorvolym), punktskatt, moms 12 % och skrotningsavgift.

Registrering och tekniska krav

Privatimport är normalt begränsad till fordon upp till 3 år gamla; certifiering hos Uzstandard krävs.

Fordonets pris · $30,000

Exempel: totalkostnad för en bil för 30 000 $

Illustrativ uppskattning för en mellanstor bil köpt på auktion i USA. Registreringsavgifter, punktskatter och exakt frakt beror på fordonet — din handläggare bekräftar varje belopp i en skriftlig offert.

Kalkylator för importkostnad
Uppskattad totalkostnad före registreringsavgifter$45,660
Fordonets pris$30,000
Auktions- / handlaravgifter (ca)$1,100
Inlandstransport till hamnen$600
Sjöfrakt (delad container)$3,300
Godsförsäkring$450
Importtull (15%)$5,318
Moms (12%)$4,892
7 Motors · 8

Så går leveransen till Uzbekistan till

01Skicka en förfrågan på webbplatsen

Tar två minuter — direkt här på sajten.

02Vi söker hos handlare och auktioner — Copart, Manheim, IAA

Din handläggare går igenom hela marknaden i USA och Kanada åt dig.

03Vi väljer det mest prisvärda fordonet

Du väljer bland verifierade alternativ — inga chansningar.

04Köp och upphämtning med transportör

Vi köper fordonet och flyttar det till vår egen anläggning.

05Lastning i container

Förberett och säkrat på vår anläggning i USA.

06Välj leverans — flyg eller sjöfrakt

Två alternativ — du väljer snabbhet eller bästa pris.

07På väg — ankomst till hamn och flygplats

Full spårning tills fordonet når ditt land.

08Överlämning — nycklar och dokument

Din bil är hemma — kontrollerad och körklar.

Uzbekistan

Dokument du får

  • Original-title (eller exportcertifikat)
  • Köpekontrakt och faktura
  • Amerikansk exportdeklaration (AES / EEI)
  • Konossement
  • Försäkringsbrev för godset
  • Foton och besiktningsrapport
FAQ

Vanliga frågor

Fråga i chatten
01Hur lång tid tar frakten från USA till Uzbekistan?

Sjötransiten tar 35–55 dagar; med köp, inlandstransport och förtullning tar hela processen cirka 9–13 veckor. Flygfrakt tar 5–10 dagar.

02Hur mycket tull betalar jag i Uzbekistan?

Vanliga avgifter: Importtull (bilar) 15%, Moms 12%. Tull (från 15 %, högre efter motorvolym), punktskatt, moms 12 % och skrotningsavgift.

03Kan ni leverera till min ort i Uzbekistan?

Ja. Efter förtullningen i via Poti + landvägen ordnar vi leverans med lastbil till din ort, eller så hämtar du bilen i hamnen.

Uzbekistan

Få en offert för leverans till Uzbekistan

Berätta vad du behöver — en handläggare svarar inom en arbetstimme.