Frakt · Sverige

Importera bil från USA och Kanada till Sverige

Vi köper ditt fordon i Nordamerika, förbereder det på vår egen anläggning och levererar det till Sverige med exportdokument, frakt och förtullning — ett avtal, en fast offert och en handläggare.

14–20Sjötransit, dagar
5–7Från köp till överlämning, veckor
10%Importtull (bilar)
25%Moms
Sverige

Rutt och transittid

USA · CanadaKöp och upphämtning med transportör
14–20 dagarSjötransit · Flygfrakt som alternativ: 3–6 dagar
GothenburgAnkomsthamnar
5–7 veckorFrån köp till överlämning
Region

Tull och skatter i Sverige

10%Importtull (bilar)
6%Importtull (motorcyklar)
1.7%Importtull (båtar)
25%Moms
Övriga skatter och avgifter

Tull 10 %, importmoms 25 %.

Registrering och tekniska krav

Enskilt godkännande (ursprungskontroll) hos ett besiktningsföretag och registrering hos Transportstyrelsen.

Fordonets pris · $30,000

Exempel: totalkostnad för en bil för 30 000 $

Illustrativ uppskattning för en mellanstor bil köpt på auktion i USA. Registreringsavgifter, punktskatter och exakt frakt beror på fordonet — din handläggare bekräftar varje belopp i en skriftlig offert.

Kalkylator för importkostnad
Uppskattad totalkostnad före registreringsavgifter$46,681
Fordonets pris$30,000
Auktions- / handlaravgifter (ca)$1,100
Inlandstransport till hamnen$600
Sjöfrakt (delad container)$1,800
Godsförsäkring$450
Importtull (10%)$3,395
Moms (25%)$9,336
7 Motors · 8

Så går leveransen till Sverige till

01Skicka en förfrågan på webbplatsen

Tar två minuter — direkt här på sajten.

02Vi söker hos handlare och auktioner — Copart, Manheim, IAA

Din handläggare går igenom hela marknaden i USA och Kanada åt dig.

03Vi väljer det mest prisvärda fordonet

Du väljer bland verifierade alternativ — inga chansningar.

04Köp och upphämtning med transportör

Vi köper fordonet och flyttar det till vår egen anläggning.

05Lastning i container

Förberett och säkrat på vår anläggning i USA.

06Välj leverans — flyg eller sjöfrakt

Två alternativ — du väljer snabbhet eller bästa pris.

07På väg — ankomst till hamn och flygplats

Full spårning tills fordonet når ditt land.

08Överlämning — nycklar och dokument

Din bil är hemma — kontrollerad och körklar.

Sverige

Dokument du får

  • Original-title (eller exportcertifikat)
  • Köpekontrakt och faktura
  • Amerikansk exportdeklaration (AES / EEI)
  • Konossement
  • Försäkringsbrev för godset
  • Foton och besiktningsrapport
FAQ

Vanliga frågor

Fråga i chatten
01Hur lång tid tar frakten från USA till Sverige?

Sjötransiten tar 14–20 dagar; med köp, inlandstransport och förtullning tar hela processen cirka 5–7 veckor. Flygfrakt tar 3–6 dagar.

02Hur mycket tull betalar jag i Sverige?

Vanliga avgifter: Importtull (bilar) 10%, Moms 25%. Tull 10 %, importmoms 25 %.

03Kan ni leverera till min ort i Sverige?

Ja. Efter förtullningen i Gothenburg ordnar vi leverans med lastbil till din ort, eller så hämtar du bilen i hamnen.

Sverige

Få en offert för leverans till Sverige

Berätta vad du behöver — en handläggare svarar inom en arbetstimme.