Frakt · Litauen

Importera bil från USA och Kanada till Litauen

Vi köper ditt fordon i Nordamerika, förbereder det på vår egen anläggning och levererar det till Litauen med exportdokument, frakt och förtullning — ett avtal, en fast offert och en handläggare.

16–24Sjötransit, dagar
5–7Från köp till överlämning, veckor
10%Importtull (bilar)
21%Moms
Litauen

Rutt och transittid

USA · CanadaKöp och upphämtning med transportör
16–24 dagarSjötransit · Flygfrakt som alternativ: 3–6 dagar
KlaipėdaAnkomsthamnar
5–7 veckorFrån köp till överlämning
Region

Tull och skatter i Litauen

10%Importtull (bilar)
6%Importtull (motorcyklar)
1.7%Importtull (båtar)
21%Moms
Övriga skatter och avgifter

Tull 10 %, importmoms 21 %, registreringsskatt efter CO₂.

Registrering och tekniska krav

Registrering hos Regitra efter teknisk besiktning. Klaipėda är också vår transithub för Baltikum och OSS.

Fordonets pris · $30,000

Exempel: totalkostnad för en bil för 30 000 $

Illustrativ uppskattning för en mellanstor bil köpt på auktion i USA. Registreringsavgifter, punktskatter och exakt frakt beror på fordonet — din handläggare bekräftar varje belopp i en skriftlig offert.

Kalkylator för importkostnad
Uppskattad totalkostnad före registreringsavgifter$45,254
Fordonets pris$30,000
Auktions- / handlaravgifter (ca)$1,100
Inlandstransport till hamnen$600
Sjöfrakt (delad container)$1,850
Godsförsäkring$450
Importtull (10%)$3,400
Moms (21%)$7,854
7 Motors · 8

Så går leveransen till Litauen till

01Skicka en förfrågan på webbplatsen

Tar två minuter — direkt här på sajten.

02Vi söker hos handlare och auktioner — Copart, Manheim, IAA

Din handläggare går igenom hela marknaden i USA och Kanada åt dig.

03Vi väljer det mest prisvärda fordonet

Du väljer bland verifierade alternativ — inga chansningar.

04Köp och upphämtning med transportör

Vi köper fordonet och flyttar det till vår egen anläggning.

05Lastning i container

Förberett och säkrat på vår anläggning i USA.

06Välj leverans — flyg eller sjöfrakt

Två alternativ — du väljer snabbhet eller bästa pris.

07På väg — ankomst till hamn och flygplats

Full spårning tills fordonet når ditt land.

08Överlämning — nycklar och dokument

Din bil är hemma — kontrollerad och körklar.

Litauen

Dokument du får

  • Original-title (eller exportcertifikat)
  • Köpekontrakt och faktura
  • Amerikansk exportdeklaration (AES / EEI)
  • Konossement
  • Försäkringsbrev för godset
  • Foton och besiktningsrapport
FAQ

Vanliga frågor

Fråga i chatten
01Hur lång tid tar frakten från USA till Litauen?

Sjötransiten tar 16–24 dagar; med köp, inlandstransport och förtullning tar hela processen cirka 5–7 veckor. Flygfrakt tar 3–6 dagar.

02Hur mycket tull betalar jag i Litauen?

Vanliga avgifter: Importtull (bilar) 10%, Moms 21%. Tull 10 %, importmoms 21 %, registreringsskatt efter CO₂.

03Kan ni leverera till min ort i Litauen?

Ja. Efter förtullningen i Klaipėda ordnar vi leverans med lastbil till din ort, eller så hämtar du bilen i hamnen.

Litauen

Få en offert för leverans till Litauen

Berätta vad du behöver — en handläggare svarar inom en arbetstimme.