Levering · Usbekistan

Import af bil fra USA og Canada til Usbekistan

Vi køber dit køretøj i Nordamerika, klargør det på vores egen plads og leverer det til Usbekistan med eksportpapirer, fragt og fortoldning — én kontrakt, et fast tilbud og én rådgiver.

35–55Sejltid, dage
9–13Fra køb til overdragelse, uger
15%Importtold (biler)
12%Moms
Usbekistan

Rute og leveringstid

USA · CanadaKøb og afhentning med transportør
35–55 dageSejltid · Luftfragt som alternativ: 5–10 dage
via Poti + over land · via Klaipėda + jernbaneAnkomsthavne
9–13 ugerFra køb til overdragelse
Region

Told og afgifter i Usbekistan

15%Importtold (biler)
12%Moms
Øvrige afgifter og gebyrer

Told (fra 15 %, højere efter motorstørrelse), punktafgift, moms 12 % og skrotningsafgift.

Indregistrering og tekniske krav

Privat import er generelt begrænset til køretøjer på op til 3 år; certificering hos Uzstandard er påkrævet.

Køretøjets pris · $30,000

Eksempel: samlet pris for en bil til 30.000 $

Vejledende overslag for en mellemstor bil købt på en amerikansk auktion. Registreringsafgift, punktafgifter og præcis fragt afhænger af køretøjet — din rådgiver bekræfter hvert beløb i et skriftligt tilbud.

Beregner af importpris
Anslået samlet pris før registreringsafgift$45,660
Køretøjets pris$30,000
Auktions- / forhandlergebyrer (ca.)$1,100
Indenlandsk transport til havn$600
Søfragt (delt container)$3,300
Transportforsikring$450
Importtold (15%)$5,318
Moms (12%)$4,892
7 Motors · 8

Sådan foregår levering til Usbekistan

01Send en forespørgsel på hjemmesiden

Det tager to minutter — direkte her på siden.

02Vi søger hos forhandlere og auktioner — Copart, Manheim, IAA

Din rådgiver gennemsøger hele markedet i USA og Canada for dig.

03Vi udvælger det mest fordelagtige køretøj

Du vælger blandt kontrollerede muligheder — intet købt blindt.

04Køb og afhentning med transportør

Vi køber køretøjet og flytter det til vores egen plads.

05Læsning i containeren

Klargjort og sikret på vores plads i USA.

06Vælg levering — fly eller skib

To muligheder — du vælger hastighed eller bedste pris.

07Undervejs — ankomst til havn og lufthavn

Fuld sporing, indtil køretøjet når dit land.

08Overdragelse — nøgler og papirer

Din bil er hjemme — inspiceret og køreklar.

Usbekistan

Dokumenter, du modtager

  • Original title (eller eksportcertifikat)
  • Slutseddel og faktura
  • Amerikansk eksporterklæring (AES / EEI)
  • Konnossement (bill of lading)
  • Transportforsikringsbevis
  • Fotos og inspektionsrapport
FAQ

Ofte stillede spørgsmål

Spørg i chatten
01Hvor lang tid tager fragt fra USA til Usbekistan?

Sejltiden er 35–55 dage; med køb, indenlandsk transport og fortoldning tager hele forløbet ca. 9–13 uger. Luftfragt tager 5–10 dage.

02Hvor meget told skal jeg betale i Usbekistan?

Typiske afgifter: Importtold (biler) 15%, Moms 12%. Told (fra 15 %, højere efter motorstørrelse), punktafgift, moms 12 % og skrotningsafgift.

03Kan I levere til min by i Usbekistan?

Ja. Efter fortoldning i via Poti + over land arrangerer vi levering med lastbil til din by, eller du henter bilen i havnen.

Usbekistan

Få et tilbud på levering til Usbekistan

Fortæl os, hvad du har brug for — en rådgiver svarer inden for én arbejdstime.