Levering · Tyskland

Import af bil fra USA og Canada til Tyskland

Vi køber dit køretøj i Nordamerika, klargør det på vores egen plads og leverer det til Tyskland med eksportpapirer, fragt og fortoldning — én kontrakt, et fast tilbud og én rådgiver.

12–18Sejltid, dage
4–6Fra køb til overdragelse, uger
10%Importtold (biler)
19%Moms
Tyskland

Rute og leveringstid

USA · CanadaKøb og afhentning med transportør
12–18 dageSejltid · Luftfragt som alternativ: 3–6 dage
Bremerhaven · HamburgAnkomsthavne
4–6 ugerFra køb til overdragelse
Region

Told og afgifter i Tyskland

10%Importtold (biler)
6%Importtold (motorcykler)
1.7%Importtold (både)
19%Moms
Øvrige afgifter og gebyrer

Importtold 10 % af CIF-værdien, importmoms 19 % af CIF + told; årlig vægtafgift (Kfz-Steuer) efter CO₂ og motorstørrelse.

Indregistrering og tekniske krav

Enkeltgodkendelse (§21 StVZO) hos TÜV eller DEKRA: lygter, speedometer i km/t, emissioner. Vi udarbejder datablad og booker synet.

Køretøjets pris · $30,000

Eksempel: samlet pris for en bil til 30.000 $

Vejledende overslag for en mellemstor bil købt på en amerikansk auktion. Registreringsafgift, punktafgifter og præcis fragt afhænger af køretøjet — din rådgiver bekræfter hvert beløb i et skriftligt tilbud.

Beregner af importpris
Anslået samlet pris før registreringsafgift$44,179
Køretøjets pris$30,000
Auktions- / forhandlergebyrer (ca.)$1,100
Indenlandsk transport til havn$600
Søfragt (delt container)$1,600
Transportforsikring$450
Importtold (10%)$3,375
Moms (19%)$7,054
7 Motors · 8

Sådan foregår levering til Tyskland

01Send en forespørgsel på hjemmesiden

Det tager to minutter — direkte her på siden.

02Vi søger hos forhandlere og auktioner — Copart, Manheim, IAA

Din rådgiver gennemsøger hele markedet i USA og Canada for dig.

03Vi udvælger det mest fordelagtige køretøj

Du vælger blandt kontrollerede muligheder — intet købt blindt.

04Køb og afhentning med transportør

Vi køber køretøjet og flytter det til vores egen plads.

05Læsning i containeren

Klargjort og sikret på vores plads i USA.

06Vælg levering — fly eller skib

To muligheder — du vælger hastighed eller bedste pris.

07Undervejs — ankomst til havn og lufthavn

Fuld sporing, indtil køretøjet når dit land.

08Overdragelse — nøgler og papirer

Din bil er hjemme — inspiceret og køreklar.

Tyskland

Dokumenter, du modtager

  • Original title (eller eksportcertifikat)
  • Slutseddel og faktura
  • Amerikansk eksporterklæring (AES / EEI)
  • Konnossement (bill of lading)
  • Transportforsikringsbevis
  • Fotos og inspektionsrapport
FAQ

Ofte stillede spørgsmål

Spørg i chatten
01Hvor lang tid tager fragt fra USA til Tyskland?

Sejltiden er 12–18 dage; med køb, indenlandsk transport og fortoldning tager hele forløbet ca. 4–6 uger. Luftfragt tager 3–6 dage.

02Hvor meget told skal jeg betale i Tyskland?

Typiske afgifter: Importtold (biler) 10%, Moms 19%. Importtold 10 % af CIF-værdien, importmoms 19 % af CIF + told; årlig vægtafgift (Kfz-Steuer) efter CO₂ og motorstørrelse.

03Kan I levere til min by i Tyskland?

Ja. Efter fortoldning i Bremerhaven arrangerer vi levering med lastbil til din by, eller du henter bilen i havnen.

Tyskland

Få et tilbud på levering til Tyskland

Fortæl os, hvad du har brug for — en rådgiver svarer inden for én arbejdstime.