Levering · Malta

Import af bil fra USA og Canada til Malta

Vi køber dit køretøj i Nordamerika, klargør det på vores egen plads og leverer det til Malta med eksportpapirer, fragt og fortoldning — én kontrakt, et fast tilbud og én rådgiver.

18–26Sejltid, dage
5–8Fra køb til overdragelse, uger
10%Importtold (biler)
18%Moms
Malta

Rute og leveringstid

USA · CanadaKøb og afhentning med transportør
18–26 dageSejltid · Luftfragt som alternativ: 3–6 dage
Valletta · MarsaxlokkAnkomsthavne
5–8 ugerFra køb til overdragelse
Region

Told og afgifter i Malta

10%Importtold (biler)
6%Importtold (motorcykler)
1.7%Importtold (både)
18%Moms
Øvrige afgifter og gebyrer

Told 10 %, registreringsafgift efter CO₂ og værdi, importmoms 18 %.

Indregistrering og tekniske krav

Syn hos Transport Malta; der er venstrekørsel på Malta.

Køretøjets pris · $30,000

Eksempel: samlet pris for en bil til 30.000 $

Vejledende overslag for en mellemstor bil købt på en amerikansk auktion. Registreringsafgift, punktafgifter og præcis fragt afhænger af køretøjet — din rådgiver bekræfter hvert beløb i et skriftligt tilbud.

Beregner af importpris
Anslået samlet pris før registreringsafgift$44,457
Køretøjets pris$30,000
Auktions- / forhandlergebyrer (ca.)$1,100
Indenlandsk transport til havn$600
Søfragt (delt container)$2,100
Transportforsikring$450
Importtold (10%)$3,425
Moms (18%)$6,782
7 Motors · 8

Sådan foregår levering til Malta

01Send en forespørgsel på hjemmesiden

Det tager to minutter — direkte her på siden.

02Vi søger hos forhandlere og auktioner — Copart, Manheim, IAA

Din rådgiver gennemsøger hele markedet i USA og Canada for dig.

03Vi udvælger det mest fordelagtige køretøj

Du vælger blandt kontrollerede muligheder — intet købt blindt.

04Køb og afhentning med transportør

Vi køber køretøjet og flytter det til vores egen plads.

05Læsning i containeren

Klargjort og sikret på vores plads i USA.

06Vælg levering — fly eller skib

To muligheder — du vælger hastighed eller bedste pris.

07Undervejs — ankomst til havn og lufthavn

Fuld sporing, indtil køretøjet når dit land.

08Overdragelse — nøgler og papirer

Din bil er hjemme — inspiceret og køreklar.

Malta

Dokumenter, du modtager

  • Original title (eller eksportcertifikat)
  • Slutseddel og faktura
  • Amerikansk eksporterklæring (AES / EEI)
  • Konnossement (bill of lading)
  • Transportforsikringsbevis
  • Fotos og inspektionsrapport
FAQ

Ofte stillede spørgsmål

Spørg i chatten
01Hvor lang tid tager fragt fra USA til Malta?

Sejltiden er 18–26 dage; med køb, indenlandsk transport og fortoldning tager hele forløbet ca. 5–8 uger. Luftfragt tager 3–6 dage.

02Hvor meget told skal jeg betale i Malta?

Typiske afgifter: Importtold (biler) 10%, Moms 18%. Told 10 %, registreringsafgift efter CO₂ og værdi, importmoms 18 %.

03Kan I levere til min by i Malta?

Ja. Efter fortoldning i Valletta arrangerer vi levering med lastbil til din by, eller du henter bilen i havnen.

Malta

Få et tilbud på levering til Malta

Fortæl os, hvad du har brug for — en rådgiver svarer inden for én arbejdstime.